Kategorie: Všechny články a videa, Výpravy k vodě

Fosgenův deník (leden - květen 2012)

Fosgenův deník (leden - květen 2012)Už nějakou dobu přemýšlím jak zajímavě popsat i kratší výpravy a rozhodl jsem se, že to udělám formou článků, jež budou shrnovat moje snažení. Tyto reporty budou vycházet každý měsíc a budu se zaměřovat na to, co mi v jakých podmínkách fungovalo a jak jsem chytal. Budu se snažit, aby vám tyto moje „reporty“ pomohly najít si v sortimentu TCF to, co by vám nejvíce vyhovovalo.

Cílem těchto článků je zejména, aby všichni čtenáři viděli, že jsme stejní rybáři jako oni a naše produkty jsou tedy určeny nejen pro lovce kaprů vážících 20kg a víc, ale úspěšně se na ně loví i ryby, jaké chytám já a 90% kaprařů většinu sezony.

Pro začátek bych napsal pár řádků o sobě. Ryby chytám od dětství a rybářský lístek mám od 6 let, k rybařině mě přivedl děda, který bohužel až příliš brzy odešel lovit ryby tam, kam jsem s ním nemohl. Jelikož nikdo jiný v mémládí rodině ryby nechytá, byl jsem odsouzen k tomu, abych si svojí cestu našel sám a formou pokusu a omylu jsem začal zdokonalovat to málo, co jsem od dědy znal. Na dlouhá léta jsem propadl lovu dravců na přívlač a před zhruba 8 lety jsem se začal věnovat kaprařině. Vzhledem k tomu, že jsem byl zvyklý experimentovat a hlavně nikam nespěchat, začal jsem si boilies od začátku vyrábět sám. To mi vydrželo, až do loňské sezony, kdy mě oslovil dlouholetý kamarád Radek a letos se již věnuji jen těmto „koulísům“ perfektní kvality. V honbě za rekordy jsem nějaký čas navštěvoval soukromé revíry, ale dnes již kapry chytám jen na svazových vodách ČR, kde lovím nejradši, protože i menší ryby na těchto vodách pro mě mají velkou cenu.

Jelikož je toto prvjaroní článek, stručně ve zkratce popíši předešlé měsíce. Sezóna pro mě začala poměrně brzy, kdy jsem se pokoušel chytit kapra „na sněhu“ což se mi bohužel nepodařilo a ulovil jsem jen mnoho cejnů. První kapr se mi povedl až 17.března na feeder, poté na nějakou dobu následovaly jen odpolední výpravičky zaměřené spíš na lov menších ryb.

Pořádně na kapry, alespoň na pár nocí, jsem se dostal až o Velikonocích a to přesně od 6. – 9. dubna na řeku. V pátek jsem si vzal volno a dorazil k vodě tedy relativně brzo a začal hned připravovat věci. Bylo to letos poprvé, kdy jsem konečně u vody vyndal „kapráky“ a tak po zimě bylo třeba vše navázat atd. Voda byla ještě poměrně studená (cca. 6 ⁰C) a věřil jsem skaprpíš v ojedinělé a náhodné záběry. Na jeden prut jsem vyrobil cca. 13 cm dlouhý kombinovaný návazec z fluorocarbonu a měkké šňůrky silkworm. Na druhý prut jsem návazec udělal cca 10 cm dlouhý, a místo fluorocarbonu jsem použil olověnku. Háčky jsem navázal Fox SSC vel.7 a oba návazce zatížil plastickým olovem. Dále jsem si připravil krmnou směs, jež obsahovala několik druhů pelet různých rozpustností a kousky boilies. Takto namíchanou směs jsem zalil boosterem připraveným z Liqumontážid mixu (LM), CSL a tekutých jater (1 : 0,5 : 0,5). Na jeden prut jsem nastražil boilies ze směsi Winter Wind s LM ananas + pop-up ananas od mainline, tuto kombinaci jsem dipoval ve vlastním, na místě, namíchaném dipu (talin + běžné sladidlo + esence ananas) jelikož se jedná o poměrně silný dip stačilo před náhozem boilies namočit na cca. 10min. Na druhý prut jsem nastražil brusinku na směsi Sweet Bird a pop-up tutti-frutti od mainline. K oběma prutům jsem přidával PVA punčochu s připravenou směsí pelet a drceného boiles. Během výpravy jsem samozřejmě postupně vyzkoušel i jiné kombinace, avšak tyto dvě varianty se ukázaly v tu chvíli jako zdaleka nejúspěšnější. Počasí nám moc nepřálo a sníhpostupně jsme zažili teplo, zimu, déšť, vítr i sněžení a proto jsem byl překvapen počtem záběrů, jež se nám povedlo udělat. Sice největší ryba, kterou chytil parťák Miky, vážila pro někoho pouhých 9,5kg, ale nám udělala v těchto podmínkách obrovskou radost. Mě se povedli kapři do váhy 7kg, ale po zimním půstu mi to nevadilo a velikost kaprů byla bohatě vykompenzována počtem ulovených ryb a přiznám se, že jsem se ani nesnažil o nějakou selekci menších kaprů a byl jsem rád za každý zákaprběr, který přišel.

Další výpravy se nesly ve znamení nedostatku času a bylo to znát i na počtu ulovených ryb a po několika „nočkách“ jejichž úspěšnost bych nazval: střídavě oblačno, kdy se mi povedlo ulovit několik menších kaprů, jsem se rozhod, že si dám definitivně pauzu (kvůli učení na státní závěrečné zkoušky a dopsání diplomové práce). Toto nadšení mi vydrželo asi týden, kdy mi volal Radek, že přijede chytat kousek od mého bydliště. Večer už jsem tam seděl na místě vedle něj a vyplatilo se. Ráno (20.5.) se mi povedlo udělat tři záběry, z nichž jsem nakonec zdolal dvě ryby 12 a 9,5kg na Sweet Bird s LM brusinka/skořice. Pak už jsem se musel opravdu věnovat učení a do června jsem se na ryby nedostal, ale o tom zas až příští měsíc …

Za Mafáky

Štěpán „Fosgen“ Cigánek

 

Vydáno: 24.7.2012 17:06 | 
Přečteno: 3685x | 
Autor: Fosgen
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.