Kategorie: Všechny články a videa, Testy a recenze

Pruty Greys Prodigy Plus 50

Pruty Greys Prodigy Plus 50Je tomu už hezká řádka let, co jsem si kupoval své staré proutky a tak jsem došel k závěru, že by bylo potřeba trochu omladit tuto podstatnou část rybářské výbavy. Začal jsem se rozhlížet po rybářských obchodech, pročítat rybářská fóra a hledal proutky, které by mi vyhovovali jak cenově, tak výkonově.

 

Při volbě nového prutu jsem se dostal do dilema, jakou cenovou hladinu zvolit, zda se ubírat cestou komerčně vyráběných prutů, nebo zvolit ručně vázané pruty na kvalitních blancích, ať už od českých vazačů, nebo od nějakého renomovaného vazače z UK. Nakonec jsem došel k závěru, že moje cesta půjde směrem "levnějších prutů", které raději budu za několik let obměňovat, než cestou drahých. V tomto názoru mě utvrdila možnost si vyzkoušet několik let staré pruty od fy. Century, které po letech házení už nebyly to pravé ořechové. Když vezmu v potaz, kolik tyto pruty jako nové stály peněz a v jakém stavu se nacházely, tak mi to přijde jako vyhozené peníze. Svůj cenový strop jsem si stanovil na 5000/prut.

Vyzkoušel a osahal jsem si dost prutů různých značek, až jsem při pročítání rybářských webů narazil na pruty od firmy Greys, a to nový model pro rok 2008 - Greys Prodigy Carp Plus 50

Už jsem na tyto pruty slyšel hodně pozitivních ohlasů, takže mě začaly docela zajímat, nadchlo mě 50-kové první očko, které má velký vliv na odhoz, slim blank a vůbec celkové zpracování prutů. Když se mi konečně dostali "do ruky", tak to byla láska na první pohled .

Nastal ale další problém! Koupě prutu jen na základě testování v obchodě, to není správná cesta, prut je nejlépe si vyzkoušet na ostro, zjistit, jak se s ním hází, jak pracuje v reálu a jaký celkový dojem na mě udělá. Domluvil jsem se tedy se svým kamarádem Jardou Kučerou, který je majitelem e-shopu Chyť a Pusť (http://www.chytapust.cz/ ), který byl ochotný mi toto vyzkoušení umožnit.

Na stránkých výrobce jsem si vybral modely, které mě zajímaly - viz tabulka

 

Poslal jsem tuto tabulku Jardovi a jen čekal, až mu dodavatel tyto pruty dodá. Když mi Jarda zavolal, že už dorazili, nelenil jsem a hned druhý den jel do Plzně, abych je na louce za Jardovým shopem trochu provětral

Pokusím se vám přiblížit svoje dojmy z toho, jak jsem se z jednotlivými modely seznámil. Samozřejmě to berte s rezervou, je to můj subjektivní názor a každý soudruh má jiné požadavky, co od prutu čeká:

12" 3 lb - asi nejhorší kombinace, prut je tvrdý, i když úžasně rychlý. Na dlouhé náhozy učiněný speciál, ale malou rybu si s ním v žádném případě nevychutnáš. Má špičkovou akci, která s větší zátěží přechází v semiparabolickou. Rozhodně né můj šálek čaje

13" 3,5 lb - tento prut mě trochu překvapil, protože jsem čekal ještě tvrdší záležitost, než prut předchozí. Opak je pravdou, prut je o poznání měkší, semiparabolická akce přichází podstatně dříve a je to excelentní nahazovací mašina. Je neskutečně rychlý a má vysoký potenciál, bohužel na mě přesto dost tvrdý. Když jsem s ním nahazoval na testovací louce, při druhém náhozu jsem se do toho opravdu opřel a nakonec to dopadlo tak, že jsem to musel hodně brzdit, aby jsem neatakoval auta, která jezdila po silnici za loukou (určitě 150 m ) Nad touto verzí jsem hodně přemýšlel, ale možnost si vychutnat na 100% i menší rybu nakonec zvítězil

12" 2,75 lb - můj vítěz, tento prut při zátěži prakticky okamžitě přechází do s-p akce, na každý pohyb vlasce ihned reaguje a přesto je dostatečně tvrdý, aby zvládnul i opravdu velkou rybu. Z hlediska odhozu si nijak nezadá s předcházejícími modely, ale myslím, že tak dlouhých náhozů asi schopen nebude. Abych to shrnul, ideální prut v poměru odhoz<>zdolávání (alespoň pro mě )

Takže výběr byl jasný, proutky jsem si hned odvezl, doma se s nimi ještě jednou pokochal a už se nemohl dočkat první rybačky, abych je vyzkoušel. Netrvalo dlouho a naplánovali jsme s Fosgenem výpravu na Wondrlake do Ledců. Už jsem nemohl se těšil jak malý kluk, nervozně balil věci až jsem se nakonec dočkal.

Pruty mě opravdu nezklamaly, to co jsem od nich čekal, to mi poskytnuly. Potahal jsem si na nich celkem malé ryby, i přesto jsem si je parádně vychutnal. Na odhoz naprosto úžasná záležitost, házel jsem diagonálně přes jezero a moc nechybělo a přehodil bych ho. Když jsem se doma na mapách díval na vzdálenost, tak mi spadla brada, sice to není úplně přesné, ale o lecčem to vypovídá. Podotýkám, že jsem házel s kompletní montáží s koulí a 100 gramovým olovem

Doufám, že mi proutky budou sloužit k mé spokojenosti řadu let a až zapřáhnu pořádného mastodonta ukáží naplno svůj potenciál.

 

Za Mafáky Mirek "Miky" Gabriel

Vydáno: 4.2.2009 21:59 | 
Přečteno: 4126x | 
Autor: Miky
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.