Kategorie: Všechny články a videa, Testy a recenze

Recenze: Gril ZEUS

Recenze: Gril ZEUSDobré jídlo je pro většinu rybářů neodmyslitelnou součástí pohody a relaxace při lovu nejen kaprů. Když se mi tedy naskytla možnost otestovat nový gril ZEUS, nebylo o čem dlouze přemýšlet a s radostí jsem se tohoto úkolu zhostil.

Gril ZEUS je kombinací vysoce výkonného vařiče se závitem na 2kg PB láhev a grilu. Gril je konstruován nepřilnavou teflonovou plotýnkou s otvory pro odtok mastnoty po jejím obvodu, která stojí na třech kovových úchytech. Plotýnka se k tělu vařiče nikterak nešroubuje, ale díky zahnutým „packám“ nemůže z vařiče spadnout. Tento velice chytrý a jednoduchý systém Vám zaručí maximálně rychlou přestavbu vařiče na gril a opačně. Další velkou výhodou je systém odtoku mastnoty z grilu mimo hořák do sběrného „žlabu“ po obvodu grilu. Díky tomu Vám nebude mastnota kapat do plamene a následné výpary znehodnocovat grilovaný pokrm. Nikdy se Vám nemůže stát, že spálíte maso vzníceným tukem nebo podobné nepříjemnosti, které doprovází grilovaní na klasických grilech. Po tomto stručném shrnutí Vám nyní  podrobně popíši všechny součásti grilu ZEUS.

zeus

Gril Zeus + PB láhev

 

Vařič:

Vařič grilu ZEUS je osazen vysoce výkonným hořákem dosahujícím výkonu 2kW při spotřebě pouze 145 g PB za hodinu. Díky tomuto hořáku bylo uvaření litru vody otázkou chvilky. Pevnou součástí vařiče je obvodový prstencový žlab sloužící k lapání odkapávajícího tuku z grilu. Tento lapač ovšem doceníte, i pokud gril zrovna nebudete používat, jelikož zabraňuje přímému foukání větru na hořák a výrazně omezuje únik tepla do okolí během vaření. Díky tomuto efektu přechází do zahřívané nádoby větší množství tepla a tak opět zvyšuje rychlost vaření. Zároveň s tím klesá výsledná spotřeba plynu, která je závislá na čase, po který je vařič v provozu. Jako další přednost bych jistě vyzdvihl piezoelektrické zapalování. Tento způsob zapalování hořáku docení zejména nekuřáci, kteří často vozí a následně i hledají zápalky nebo zapalovač jen kvůli vařiči. Stačí tedy pouze pustit plyn, zmáčknout tlačítko a vařit. Nemusíte již hledat spodní otvory se zapalovačem v ruce nebo se nervovat v silném větru.

 

srovnani varicu

Srovnání vařičů

Na tomto vařiči se mi velice líbí jeho robustní a pevná jedno-plotýnková konstrukce, která unese i větší zatížení a je tedy možno na vařiči vařit i poněkud objemnější záležitosti než na klasických miniaturních campingových vařičích. V závěru popisu bych ještě jednou rád zmínil spodní závit odpovídající 2kg PB láhvi, který docení všichni, kteří nechtějí utrácet za malé campingové bombičky nebo shánět různé redukce. 

zavit

Detail závitu

Piezo zapalování

Gril:

Hlavní a prakticky jedinou součástí grilu je nepřilnavá teflonová plotýnka. Tato plotýnka je konstruována tak, že veškerý přebytečný olej stéká od středu ke krajům, kde následně odtéká mimo hořák do lapače otvory umístěnými po obvodu. Součástí plotýnky jsou i nerezové „packy“, které za prvé zabraňují nechtěnému pádu plotýnky při manipulaci a za druhé oddělují kovový lakovaný lapač tuku od teflonové plotýnky a tím zabrání jejímu poškrábání, jež hrozí zejména při transportu. Plotýnka se dá použít i opačně. Při této úpravě slouží jako pánvička jelikož olej se poté drží ve středu a neodtéká do stran. Díky oběma těmto funkcím jsem byl schopen na grilu připravit prakticky jakýkoli smažený či grilovaný pokrm a v tašce přitom ušetřil místo za pánvičku. Samotný teflonový povrch nám zaručuje maximální nepřilnavost a pohodlnou údržbu. Po každém použití stačilo povrch setřít papírovou utěrkou nebo v oleji namočeným chlebem a bylo čisto.

detail

Detail uchycení plotýnky k vařiči

Obal:

Poslední, ale neméně luxusní součástí grilu je i speciální na míru šitý obal. Promyšlenost a precizní ušití mě doslova nadchly. Obal pojme gril i s 2kg těžkou PB láhví a nebylo tedy nutno vařič vždy montovat a následně při balení i demontovat z bomby. Gril i s bombou se do obalu umisťují maximálně pohodlně díky možnosti odepnout nosné ucho a též díky zipu, který vede téměř po celém obvodu víka obalu. Další výhodou je praktická kapsa na tomto víku, která může sloužit například k uschování grilovacího nářadí. Obal je opatřen i pogumovaným a v ruce velice příjemným popruhem, díky tomu se mi nezařezával do dlaně a nosil velice pohodlně.

obal1

Detail zipu a ucha obalu

obal2

Obal s grilem a bombou

Shrnutí:

VÝHODY:

 • Vysoký výkon
 • Piezoelektrické zapalování
 • Závit na 2kg PB láhev
 • Lapač tuku
 • Teflonová plotýnka
 • Možnost použití i jako pánvičku
 • Praktický obal na gril i s bombou
 • Robustní jedno-plotýnková konstrukce

NEVÝHODY:

 • Větší rozměr
 • Riziko poškrábání teflonové vrstvy

s masem

Gril s kuřecími stehny

Moje dojmy z grilu ZEUS jsou čistě pozitivní a rozhodně ho všem doporučuji. Robustní konstrukce, vysoký výkon, nepřilnavá plotýnka a lapač tuku tvoří společně perfektní kombinaci. Propracovaný obal je již jen pomyslnou třešničkou na dortu. Všem, kteří se pro tento produkt rozhodou přeji příjemné a bezproblémové užívání.

K recenzi je připojeno i instruktážní video, které naleznete přímo pod tímto textem.

Štěpán „Fosgen“ Cigánek

 

Vydáno: 18.5.2014 6:49 | 
Přečteno: 2476x | 
Autor: Fosgen
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.